Dupa TBC

Boli respiratorii

Postata de ioana538 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Am avut TBC si dupa un tratament de 6 luni administrat corect, analizele au iesit foarte bine si m-am vindecat. Acum as dori sa stiu dupa ce m-am vindecat, daca ar trebui sa am vreo sensibilitate si de ce sa ma feresc. E vreo problema daca as vrea sa fac sport/alergari zilnice?
Si inca ceva. Acum mi se pare ca sunt mai sensibila la raceli....
Multumesc frumos!

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca vi-s-a spus ca dupa 6 luni sunteti vindecata si analizele sunt bune, insamna ca ati avut o " primoinfectie tbc " Ca atare va puteti relua activitatile obisnuite inclusiv activitatile sportive usoare inclusiv alergari.
Trebuie sa va feriti de schimbarile brusce de temperatura - raceli . In rest viata normala si sa mentineti legatura cu medicii de la dispensarul antitbc, pentru control periodic.
Sanatate