drere de spate in inspir

Boli respiratorii Obstructie esofagiana

Postata de mimi185 cu 12 ani in urma.

buna seare am nevoie de un raspuns.de ceva timp am o durere in spate in partea dreata sus. durerea a inceput sa fie permanenta.doare in inspir atunci cind merg.si chiar cind stau .cind ma ridic din pat . am avut in mai iunie o perioada in care mia curs nasul si stranutam ,mai ales noaptea si la un aer mai rece si nu aveam aer .am luat atunci augumentin parasinus si miofilin .atunci a disparut simtomele.acum nu tusesc doar am o durere in spate si in piept. mentionez ca am si reflux gastro esofagian .care ar putea fi cauza refluxul sau alceva. si ce as putea sa iau pentru durere. multumesc.o seara buna

Raspunsuri (5)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Va sugerez consult boli interne/pneumologie. Aveti nevoie de radiografie pulmonara si/sau de coloana cervico-dorsala ptr stabilirea diagnosticului corect. Si apoi a unui tratament.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

un diagnostic cert nu poate fi pus doar pe baza acestei dureri, de aceea de recomandat ar fi sa mergeti pentru inceput la un consult la medicul de familie.
totusi, in ordinea frecventei, ar putea fi vorba despre o nevralgie intercostala, iar aceasta durere poate fi ameliorata de administrarea de antiinflamatoare sub forma de tablete (ex: ketonal), supozitoare (in caz de afectiuni digestive), sau aplicate local (ex: diclofenac crema/gel).

va urez o zi buna

tony

acum 12 ani

daca durerea este sub omoplatul drept ,deasupra pieptului si cu simptome abdominale incercati o ecografie,pietrele la fiere dau astfel de simptome. sanatate maxima

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

intradevar durerea poate fi de cauze locale sau sa fie o iradiere din alta parte a corpului datorata unei alte afectiuni. pentru un diagnostic corect trebuie sa va prezentati pentru inceput la medicul de familie pentru un consult si apoi in functie de concluzie sa urmati un tratament sau sa primiti o trimitere catre o specialitate anume.

va urez o zi buna

cps

acum 12 ani

buna seara multumesc pentru sfat . nu am mai putut sa stau asa pentru ca era din ce in ce mai rau.am facut proba ventilatorie si am fost la alergolog cu rezultatul si am obstructie bronhii.mi-a dat asmamex pentru o luna si dupa sa repet din nou proba ventilatorie. nu stiu daca sa incep cu asmamex, sau sa merg intii la medicul de familie . nu vreu sa devin d ependenta de acest medicament .se poate ceva pe baza de plante.am luat foarte multe si dau din una in alta.si acest medicament este foarte scump pentru fiecare luna. si nici nu stiu daca este eficient? de la ce poate sa apara problma asta? multumesc . pentru rabdare.