Dexametazona in spray ul nazal?

Boli respiratorii

Postata de Ghita Alina cu 4 luni in urma.

Buna ziua! Doctora mea de la ORL mi a prescris sa cumpar o fiola de Dexametazona si sa o pun in sticluta de Bictonim xylo. Este normal sau este periculos? Stiu ca aceasta solutie de regula se administreaza prin injectare. Daca o pun in spray ul nazal este vreo probabilitate sa imi ajunga la creier? Multumesc si sarbatori fericite!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Dexametazona este un corticosteroid care poate fi administrat prin diferite modalitati, inclusiv oral, injectabil sau prin aplicare locala. Administrarea prin spray nazal este una dintre modalitatile de administrare a acestui medicament.

In cazul in care doctorul dumneavoastra v-a recomandat sa puneti dexametazona in sticluta de Bictonim xylo, este important sa urmati instructiunile acestuia cu privire la doza si modul de administrare. Daca medicul dumneavoastra a considerat ca aceasta combinatie este potrivita pentru situatia dumneavoastra, nu ar trebui sa fie periculoasa.

Este putin probabil sa ajunga in creier prin administrarea locala intranazala. Majoritatea spray-urilor nazale actioneaza in principal in nas si in sinusuri, fara a ajunge in creier sau alte parti ale corpului.

Totusi, daca aveti orice nelamuriri sau ingrijorari in legatura cu administrarea acestui medicament, cel mai bine ar fi sa discutati direct cu medicul dumneavoastra sau sa solicitati o a doua opinie medicala.

Va recomandam sa va programati la un medic ORL: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Informatii utile:
sfatulmedicului.ro/medicamente/dexamethasone-sodium-ph-flacoane-injectabile_8457