despre tbc in corpt

Boli respiratorii

Postata de Alin38104887 cu 12 ani in urma.

buna ziua, prietenei mele i s-a gasit tbc in corp,cel mai probabil a "mostenit de la tatal ei", i-au aparut niste canglioni la gat si au fost extirpati.Am fost la doctor si a primit de luat 12 antibiotice + vitamine pe zi.A facut testele cu pastilele in care lua cate 3 pastile din ora in ora si nu a avut probleme.Acum dupa 1 saptamana de tratament tot o doare capu si se simte rau.Este ceva grav ? ac***a in vedere ca nu este in tara sa mearga la doctor, ce este de facut ? Ideea este ca nici alimentatia nu este prea consistenta, fiind o persoana de 50kg nu mananca prea mult sau echilibrat. Se poate o parere de la cineva ? Va multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Alimentaţia echilibrată şi eventual mai abundentă face parte din schema de tratament, mai ales la persoanele subponderale. Va trebui totuşi să facă nişte analize pentru ficat (dozarea transaminazelor hepatice) şi o dozare a glicemiei

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Nu a primit 12 antibiotice ci numai 4, dar a primit, probabil , 12 tablete ca sa se ajunga la doza corespunzatoare greutatii ei. Este absolut necesar sa manance bine si, mai ales, sa nu intrerupa tratamentul, pt. ca, si daca se va simti bine, boala poate recidiva daca nu ia tratamentul cate luni i se va prescrie (minim 6 luni) si in doza recomandata.
Tratamentul poate da dureri de cap sau alte efecte secundare, dar nu trebuie intrerupt decat in cazuri severe de efecte secundare si cu sfatul medicului care i l-a prescris. De ce nu poate sa mearga la doctor? Ar trebui sa fie luata in evidenta in tara in care se afla, de unde, de altfel, sa i se elibereze si tratamentul.