Despre Spiriva

Boli respiratorii

Postata de netia cu 8 ani in urma.

Buna dimineara,
Am fost diagnosticata cu BPOC si ca tratament mi s-a dat Spiriva
As putea sa folosesc Seebri (care este compensat ) in loc de Spiriva(care nu este compensat) ?

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 8 ani

Spiriva, Seebri si Onbrez sunt medicamente din aceeasi clasa de bronhodilatatoare si sunt compensate 50% de catre casa de asiguarri. Medicil care vi le-a prescris stie acest lucru. Este adevarat ca Spiriva este mai scumpa decat Seebri dar este compensata inca de la introducerea pe piata romaneasca.
Tratamentul vi-l poate schimba doar medicul curant dupa analizarea starii dvs de sanatate si raspunsul la tratament. Discutati cu dansul despre acest aspect.

netia

acum 8 ani

Va multumesc pentru raspuns!