dependenta de picaturi nazale

Boli respiratorii

Postata de edydodo cu 10 ani in urma.

buna ziua, cine ma poate ajuta sa scap de dependenta de picaturi nazale???de 4 ani folosesc rinoxin si bixtonim.....ma trezesc noaptea din somn, le port in buzunare....pun cam de 10 ori pe zi....multumesc

Raspunsuri (5)

membru247800

acum 10 ani

buna. si eu am patit la fel ca si tine, timp de 3 ani,singura rezolvare este ca pur si simplu sa te opresti din a le mai folosi. va fi greu o saptamana , dar apoi incet incet iti vei intra in normal :) bafta si multa sanatate

777ala777

acum 10 ani

eu al fel is dependenta..cel putin o data dimineata si o data inainte de somn folosesc...iar cind is racita si mai des...si dureaza asta deja de ceva ani desi am abia 20..incerc cite o data sa nu folosesc..dar eventual nu pot dormi

edydodo

acum 10 ani

ai scapat de picaturi-le nazale ? eu am reusit dupa 4-5 ani...bafta

777ala777

acum 10 ani

ma gindeam sa nu fie ceva la nas..dar am avut 2 ani in urma operatie la amigdale si de nas mi s-a spus ca e ok..

edydodo

acum 10 ani

mersi de raspuns...am fost la un medic privat acum 2 saptamani. fac un tratament timp de 1 luna cu un sprai Avamys cate 1 puf in fiecare nara 1 data dimineata si 1 data seara si iau cate o pastila pe zi de Aerinaze. Si dupa 1 luna de tratament asa merg sa mi faca aerosoli 10 zile la rand. de cand am inceput acest tratament nu am mai pus decat 1 data la 3 zile seara cate o picatura ...dupa 4 ani de picaturi non-stop. sunt foarte multumit...nu mi vine sa cred ca plec de acasa fara sa am picaturi in buzunar. poate dupa ce fac aerosoli scap de tot....asa spera si medicul...altfel trebuie operatie ca am facut rinita si am si deviatie de sept...