de ce ma dor plamanii

Boli respiratorii

Postata de membru211302 cu 12 ani in urma.

Buna seara, ma numesc Andreea si am 24 de ani. Cu un an in urma am fost internata cu diagnosticul TBC. Pe 11 februarie am fost internata, iar pe 15 am fost externata, mi-au dat tratament acasa, l-am urmat si totul era ok. Cam de o luna am inceput sa fumez din nou ( nu regulat, 2-3 tigari la cateva zile ). si de ceva vreme ma cam supara plamanii, am o durere care imi da o stare de disconfort, nu e o durere insuportabila sau ceva de genu, ci enervanta. Nu am temperatura sau alte simtome, ci doar durerea asta........ Intrebarea mea este: e posibil sa-mi fi recitivat din nou boala sau e din cauza tigarilor?

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

TBC-ul se vindeca cu sechele. Pot fia rii de fibroza care sa produca disconfort.
Oricum fumatul nu este cea mai buna idee in situatia dvs.
Va recomand un consult la pneumologie si RENUNTATI LA FUMAT DACA VRETI SA TRAITI BINE!

membru211302

acum 12 ani

va multumesc din suflet , deja am 2 saptamani de cand nu mai fumez deloc. astazi ma duc la la spital sa-mi fac un doctor de familie desi va dura destul ca aici in U.K e cam dificil sa ai doctor de familie daca nu ai permis de munca..... . va multumesc inca odata. Andreea.

Filip Alex

acum 10 ani

Buna ziua.Ma numesc Alex am 16 ani si as vrea sa stiu dece ma inteapa in plamani cand ma aplec.Am un cainse si o isica si ma joc cu ele in fiecare zi.Oare de la asta e baiul?Pentru ca de fumat nu fumez.Vreau sa stiu dece....