cum

Boli respiratorii

Postata de cojadimar cu 12 ani in urma.

cum faci diferenta intre bronsiolita si astm? e posibil ca evolutia sa stagneze sau intotdeauna o bronsiolita duce la astm? si daca boala a evoluat si are astm bronsic, va exista un tratament de intretinere, pe viata?

Raspunsuri (1)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Bronsiolita este o boala inflamatorie acuta a cailor respiratorii inferioare (plaman), de etiologie virala.
De obicei se vindeca cu tratament, desi este o afectiune ce apare frecvent la copilului mic.
In unele cazuri, copilul poate dezvolta astm bronsic.
Exista tratament foarte eficiente pentru astmul bronsic.

Este recomandabil prezenta la medic pentru stabilirea taratmentului precum si pentru recomandarea unor masuri de prevenire a infectiilor repetate.