cum se trateaza mai eficient bronsita cronica?

Boli respiratorii

Postata de giuliavasilas cu 13 ani in urma.

am fost operata de deviatie de sept acum o luna ,inca ma doare nasul si dintii din fata.am inceput sa am o tuse puternica cu voma,si expectorez sput galbena se vede ca o coptura.ce tratament trebuie sa iau?

Raspunsuri (6)

Bacu Crina

acum 13 ani

Sigur este bronsita cronica? Nu ar putea fi vorba despre sinuzita? Poti face un examen al sputei si antibiograma, tratament corect, pentru inceput. Apoi poti continua cu aerosoli. De asemenea, cred ca ar fi util sa faci o spirometrie.

giuliavasilas

acum 13 ani

da,sigur e bronsita cronica deoarece am fost diagnosticata cu mult timp in urma,dar am si sinuzita.numai ca acum dupa operatie am luat destule antibiotice si nu stiu de ce am acest episod.dar ai dreptate trebuie sa fac aerosoli.multumesc mult!

Adrian

acum 11 ani

Cred ca am facut o Bronsita mai slabuta! Va rog datimi un sfat pentru ca nu vreau sa ajung prin spitale...

Viorel mihai

acum 8 ani

1 radacina mare de hrean - rasa prin razatoare mica
50g miere de tei
3 lamai
20g tinctura de propolis
30g polen
Amestecat bine , pus la frigider , luat zilnic cate o lingura medie din amestec de 5X pe zi timp de 2-3 luni. Daca fumati, incercati sa le reduceti cat mai mult posibil. Eu asa am scapat de bonsita cronica. Multa sanatate!

Utilizator21565933398

acum 4 ani

Lamaile se rad si ele ? Cu coaja cu tot sau fara coaja ?

Lucia

acum 8 ani

Am 58 de ani,de 40 de ani fumătoare ,in urma cu un an am fost diagnosticata cu bronșita cronica,fac tratament cu bretaris geniuar 322 dimineata si seara inhalație .Mi s a spus ca bronșita cronica nu se vindeca.Am redus mult din fumat,de tușit tușesc foarte rar.Singura mea problema acuma este .....cum sa ma las definitiv de fumat,repet...am redus la mai putin de 10 țigări pe zi.Chiar si 3tigari fac rau?Multumesc anticipat pentru răspuns