Cum putem sa oprim tusa?

Boli respiratorii

Postata de Cristi cu 2 luni in urma.

Ambii copii si eu avem o tusa care nu ne lasa noptile nedormite.am fost la medic un copil ia antibiotice altul inca ia piept eu ii dau cu paracetamol.ceaiuri,apa cu sare,miere.dar nimic nu ne ajuta.cum putem face mai bine?va multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Tusea poate fi intretinuta de o serie de factori precum o infectie virala sau bacteriana, alergii, sau chiar simptome de reflux gastroesofagian.

Este posibil ca tratamentul cu antibiotice sa nu fie eficient daca tusea este cauzata de o infectie virala. Cu toate acestea, este important sa continuati sa le administrati copiilor medicamentele asa cum a prescris medicul.

Tratamentul pentru tuse depinde de cauza acesteia. In unele cazuri, tusea se poate imbunatati cu odihna si hidratare adecvata.

Pot fi utile si remedii naturiste precum mierea si ceaiul cald cu lamaie.

Inhalatiile cu aburi, de exemplu de la un dus fierbinte, pot de asemenea sa ajute.

Daca tusea persista, este nevoie de evaluare medicala suplimentara. Este posibil sa fie necesara modificarea tratamentului sau investigarea altor posibile cauze.

In cazul in care tusea este acompaniata de dificultati de respiratie, dureri in piept sau alte simptome severe, trebuie sa consultati un medic imediat.

Alegeti un medic potrivit pentru dumneavoastra si copii: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/recomandari-pentru-a-scapa-de-tusea-persistenta-sau-recurenta_19041
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/remedii-pentru-tuse_11151

Va dorim insanatosire grabnica!