Citomegalovirus - CMV

Boli respiratorii

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

AM FACUT ACEASTA ANALIZA SI REZULTATUL ESTE CMV IGM POZITIV SI IGG POZITIV.AU IESIT BUNE SAU TREBUIE SA MA INGRIJOREZ?CE PRODUCE MAI EXACT ACEST VIRUS.

Raspunsuri (4)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Citomegalovirusul (CMV) este un agent patogen din grupa virusurilor herpesviridae si este inrudit cu virusul herpetic.Acesta se poate transmite de la mama la fat si poate determina aparitia unui sindrom malformativ grav.
Din cate stiu daca IGG e pozitiv e ok dar cu IGM nu stiu exact.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna seara,ma numesc Valentina,sunt insarcinata in 8 saptamani si azi mi au iesit rezultatele la analize,numai ca nu am ajuns inca la medic pt interpretare,cmv Ac igg 408,8 Au/ml:cmv ac igm 0,35:rubeola ac igg 133,6/;rubeola ac igm 0,27:si toxo gondii ac igg 20,8:toxo gondiiac igm 0,18.multumesc mult poate ma poate ajuta cineva

gligad

acum 14 ani

am o cunostinta cu aproximativ aceleasi rezultate de laborator.ce ati facut pana la urma?normal ar tb sa fi nascut deja.te ro ga raspunde-mi cat de repede.multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna,
sunt insarcinata si la citomegalovirus IgG mi-a iesit pozitiv (55 au/ml) si IgM 0.2 (nonreactiv).
imi poate spune cineva ce inseamna? e de rau? merci