Ce reprezintă diagnosticul “fără leziuni active pleuro-pulmonar. Fibroza pulmonara ?

Boli respiratorii

Postata de Utilizator11712736930 cu 3 saptamani in urma.

În urma unei radiografii medicul a dat diagnosticul “ Fără leziuni active pleuro-pulmonar. Fibroza pulmonară. Cord în limite”
Persoană tânără, fără simptome, fără risc.
Ce înseamnă asta? Este sau nu prezentă fibroza?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Diagnosticul "fara leziuni active pleuro-pulmonar" sugereaza ca nu exista o inflamatie sau o infectie activa la nivelul plamanilor sau al pleurei, care este o membrana subtire ce acopera plamanii. Cu toate acestea, mentionarea fibrozei pulmonare indica prezenta unui grad de cicatrizare sau rigiditate a tesutului pulmonar, cauzat deseori de o inflamatie persistenta sau de leziuni repetate.

Acest lucru poate sa nu fie imediat simptomatic, mai ales la o persoana tanara si in general sanatoasa, dar poate creste riscul de probleme pulmonare in viitor. Este vital sa se faca un monitorizare periodica si sa se discute cu medicul despre posibilele optiuni de tratament sau management al simptomelor. "Cord in limite" sugereaza ca inima este de dimensiuni normale si ca functioneaza corect.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/fibroza-pulmonara_8037