ce pot sa iau?

Boli respiratorii

Postata de ancusor cu 12 ani in urma.

cam de 2 saptamani ma doare in piep in partea dreapta.cred ca plamanul pentru ca am facut baie cu geamul deschis.atunki am luat cefalexina vreo 3 zile si mi a fost trecut.dar akm ma doare iar si am si senzatia aia ca nu respir bn.nu tusesc nu am facut febra,doar ca respir mai greu,ce as putea sa iau?

Raspunsuri (3)

gregory.house20

acum 12 ani

Ai putea merge la un consult.Si sa nu mai iei medicamente fara un diagnostic pus de cineva de specialitate

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

E necesar sa va adresati medicului de familie pentru un consult si o examinare a aparatului respirator. Nu e recomandat sa luati antibiotice fara o prescriptie medicala. Poate fi necesara o radiografie de plamani pentru a depista o eventuala pneumonie si de exclude niste leziuni ale peretului toracic.
ce inseamna ca nu respirati bine? va doare daca respirati adanc? doare zona respectiva daca o atingeti?

ancusor

acum 12 ani

nu ma doare cand respir si nici cand ating.pur si simplu ma doare si nu tot timpul,ma doare 5min 10 si imi trece.si ca nu respir bine in sensul ca incerc sa trag aer in piep si parca nu pot sa trag,ca nu mi intra aerul inspirat adanc in plamani.iar asta o am cam de un an de cand am racit si ma durea in piep,nu m a mai durut niciodata si m am speriat si m am dus la medic si mi a dat cefalexina,bn ma consultat si mi a zis ca n am nimik la plamani.si de atunki tot am senzatia aia dar nu tot timpul sunt perioade.akm de curand am fost la medicul de familie si ma consultat si a zis ca e bn..