ce parere aveti

Boli respiratorii

Postata de iordacheady cu 11 ani in urma.

Sotul meu are 34 ani. De vreo 3 ani tuseste. Este o tuse seaca, care apare in nov pana aprilie. De anul trecut, nov tusea persista si acum. Mentionez ca nu are febra, nu-i curge nasul, nu expectoreaza nimic, nu-l doare gatul, doar il sacaie aceasta tuse iritativa. Noaptea nu tuseste deloc, doar ziua. Cateodata tuseste rar, iar cateodata rau de tot. La medic nu vrea sa mearga. Ce tratament as putea sa-i dau, va rog frumos. I-am dat Aerius si tusea disparuse, dar odata cu intreruperea lui tusea a inceput iar. Va multumesc. O yi buna!

Raspunsuri (5)

Sigada

acum 11 ani

Daca tusea s-a ameliorat in urma administrarii de Aerius, este foarte probabil sa fie vorba despre o alergie si trebuie sa mearga la un consult la un medic alergolog. Cel mai probabil ii va recomanda sa faca bateria de teste alergologice, in functie de rezultatul carora se va stabili la ce este alergic si planul de tratament.

Ana

acum 11 ani

Buna ziua! Si eu am avut aceeasi problema ca si sotul dvs. Dar eu am rezistat doar un an cu tusea seaca. Apoi am mers la pneumolog si mi s-a spus ca am astm bronsic. Urmez tratament de cateva luni si totul e foarte bine. Indrumati-l pe sotul dvs. sa mearga la medic. Am facut o spirometrie si o radiografie pulmonara. La spirometrie s-a vazut clar ca am obstructii ale cailor respiratorii. De cand am inceput tratamentul nu am mai avut crizele urate de tuse seaca. Chiar dupa prima luna de tratament, efectele pozitive s-au vazut. Pana a lua tratamentul recomandat de medic, am luat si eu Aerius, Claritine, o multime de siropuri pentru tuse, Acc, Bettarax, dar dupa ce opream tratamentul, reapareau simptomenle. Trebuie sa mearga la medic cat mai repede. Poate scapa definitiv de tusea seaca, daca urmeaza sfaturile medicului.
Multa sanatate!

iordacheady

acum 11 ani

Buna dimineata! Multumesc frumos de raspuns. Ce tratament ai urmat, daca se poate? O zi buna!

Cornelia, Craiova

acum 11 ani

Buna,
Incercati homeopatia, in primul rand sa gasiti un medic homeopat bun. Copiii mei au avut multe probleme de sanatate, printre care si cele enumerate de dvs si homeopatia ne-a ajutat mult. Homeopatia ajuta dar foarte important este medicul homeopat! Multa sanatate va doresc!

Utilizator11600519515

acum 3 ani

Buna ziu si eu am o tuse foarte rea in fiecare dimineata cand ma trezesc o am de vro 5 anii si nu in trece