ce medicamente imi poate provoca criza de astm?

Boli respiratorii

Postata de andr33ap cu 12 ani in urma.

Am astm bronsic persistent.am urmat tratament timp de 3 luni cu seretide si singulair.Imi puteti spune daca exista vreun alt medicament care sa imi provoace crize de astm?daca pot fi alergica la ceva?va multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Buna ziua,

Faptul ca tratamentul dvs asociaza unul medicament antiastmatic si un antialergic, ma face sa cred ca medicul a presupus si o componeneta alergica astmului dvs.
Daca nu ati facut consultul alergologic si testarea la alergeni, este bine sa solicitati o consultatie.

Sunt medicamente care pot determina bronhospasmul si astmul. In aparitia sau acutizarea crizelor de astm, sunt incriminate aspirina si antiinflamatoriile nesteroidiene. De asemenea, betablocantele neselective folosite pentru afectiuni cardiace, oftalmologice, etc, pot induce simptome astmatice.

Discutati cu medicul dvs pneumolog aceste aspecte.

Sipos Antoaneta

acum 12 ani

de 2 saptamani am bronsita.Am luat antibiotice, am facut inhalatii, bomboane pentru tuse si tot nu imi trece .Ce as mai putea sa fac.Va rog dati-mi un raspuns. Multumesc

Sipos Antoaneta

acum 12 ani

de 2 saptamani am bronsita.Am luat antibiotice, am facut inhalatii, bomboane pentru tuse si tot nu imi trece .Ce as mai putea sa fac.Va rog dati-mi un raspuns. Multumesc

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

care sunt manifestarile/simptomele pe care le aveti acum?
Ce antibiotic ati folosit?