ce inseamna rezultatul radiologic?

Boli respiratorii

Postata de raluca351 cu 12 ani in urma.

regiuni apicale si SCD stg. liber.Fina reactie lichidiana in SCD dr.Desenul interstitial hiliobazal bilateral accentuat.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Examenul radiologic evidenţiază o încărcare a plămânilor cu secreţii (de natură inflamatorie/infecţioasă) sau cu sânge care nu circulă normal (de cauză cardiacă). Radiografia efectuată, pentru a fi interpretată corect trebuie corelată cu alte investigaţii precum şi cu un consult pneumologic.