ce inseamna CI?

Boli respiratorii

Postata de MACARE cu 15 ani in urma.

Mama mea a fost diagnosticata in luna iunie a acestui an cu Chist Hidatic lob inferior stang (formulare standard: Infectie pulmonara cu Echinococcus Granulosus). In urma acestui diagnostic a fost internata si a suferit o interventie chirurgicala, chistectomie cu evacuarea membranei perichistice si capitonajul cu burse suprapuse a lojei restante. Dupa aceasta interventie a urmat tratament de specialitate, iar acum incearca sa se pensioneze deoarece nu mai poate lucra. Comisia de expertiza medicala la care a fost trimisa cu dosarul de pensionare, pe langa buletinul spirografic in urma caruia i s-a pus diagnosticul disfunctie ventilatorie obstructiva cu reducerea ventilatiei maxime 51,2%, a cerut si o alta investigatie denumita "CI". Urmeaza ca aceasta analiza sa se efectueze la Institutul National de Expertiza medicala si Recuperare a Capacitatii de Munca. As dori sa stiu ce anume inseamna aceasta "CI", deoarece nici macar medicul pneumoftiziolog care se ocupa de ea nu a stiut despre ce este vorba. Multumesc.

Raspunsuri (1)

MACARE

acum 15 ani

Mama mea a fost diagnosticata in luna iunie a acestui an cu Chist Hidatic lob inferior stang (formulare standard: Infectie pulmonara cu Echinococcus Granulosus). In urma acestui diagnostic a fost internata si a suferit o interventie chirurgicala, chistectomie cu evacuarea membranei perichistice si capitonajul cu burse suprapuse a lojei restante. Dupa aceasta interventie a urmat tratament de specialitate, iar acum incearca sa se pensioneze deoarece nu mai poate lucra. Comisia de expertiza medicala la care a fost trimisa cu dosarul de pensionare, pe langa buletinul spirografic in urma caruia i s-a pus diagnosticul disfunctie ventilatorie obstructiva cu reducerea ventilatiei maxime 51,2%, a cerut si o alta investigatie denumita "CI". Urmeaza ca aceasta analiza sa se efectueze la Institutul National de Expertiza medicala si Recuperare a Capacitatii de Munca. As dori sa stiu ce anume inseamna aceasta "CI", deoarece nici macar medicul pneumoftiziolog care se ocupa de ea nu a stiut despre ce este vorba. Multumesc.