Ce inseamna acest rezultat?

Boli respiratorii

Postata de Utilizator11712727958 cu 3 saptamani in urma.

Bronsiectazi chistice ,cilindrice LSB și antero laterobazal stingă.Suspiciune ciroza hepatica etalonica in curs de evaluare .Persista o trama interstițială mult întărită perihilar dreapta și 1/2 inferior pulmonar drept.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea ta presupune o interpretare a unui rezultat radiologic pulmonar precum si a unui diagnostic presupus de ciroza hepatica. Broniectaziile chistice si cilindrice la nivelul lobului superior bazal si antero laterobazal stang semnifica o dilatare permanenta a cailor aeriene, ce poate fi generata de un numar de conditii, inclusiv infectii pulmonare repetitive, fibroza chistica sau alte boli pulmonare cronice.

Ciroza hepatica etalonica in curs de evaluare inseamna ca se suspecteaza prezenta unei afectiuni hepatice cronice si se efectueaza in continuare testele necesare pentru confirmarea diagnosticului. Trama interstitiala mult intarita perihilar dreapta ar putea sugera prezenta unei inflamatii sau fibroze.

Va recomandam consultarea cu un medic specialist pentru a discuta rezultatele si a determina pasii urmatori pentru diagnostic si tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie sau https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/7-simptome-ale-bolilor-pulmonare_8382
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/boli-ale-plamanilor-si-respiratorii_7866
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/ciroza-hepatica_547