Ce diagnostic ?

Boli respiratorii

Postata de manole24 cu 12 ani in urma.

Pe fisa pe care mi-a dat-o doctorul scrie :
"Valoare sin. maxilar
Sin. etmoidale cu mucoasa ingrosata.

Desen interstitial interclido-hilar stang si heliobazal bilat. accentuat.
Hiperinflamatie pulmonara cord normal.

Faringe, laringe de aspect usor inflamat.
Diagrama aspect normal.
Faringita recurenta.

Spuneti-mi, va rog frumos, ce inseamna toate astea ? Ce este indicat sa fac ?

Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa consultati un medic ORL. examenul indica o afectarea sinusurilor etmoidale, o inflamatie a faringelui. Va poate indica un tratament cu antiinflamatoare, posibil antibioterapie, aerosoli, inhalatii cu vasoconstrictoare.