ce as putea avea?

Boli respiratorii

Postata de jedi cu 14 ani in urma.

cam de 3-4 saptamani am o problema cu plamanul drept simt o durere cand inspir ,nu tusesc, nu am febra,nu transpir,parca am o usoara jena in gat pe partea dreapta.ce trebuie sa fac?

Raspunsuri (11)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Sa fiti examinat de catre medic. Acesta va asculta palmanul si daca va considera necesar veti face si o radiografie pulmonara, altminteri nu se poate stabili un diagnostic.

irina

acum 14 ani

ma doare tare spatele si uneori simt ca niste intepaturi nu tusesc nu ma doare cind inspir sau expir durerea apare brusc pot avea o boala de plamini?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Fara examinarea medicului, eventual efectuarea unei radiografii pulmonare nu se poate preciza cauza durerii.

Tataru_Marga_Alina

acum 14 ani

Sunt ALina am varsta de 28 de ani si 11 Luni Locuiesc in Bucuresti Sect 3 Cand eram mica aveam frecvent insuficienta Respiratorie si ma intepa in Spate..Acuma expectorez zilnic mucozitatii multe,dar problema e ca imi irita si gatul uneorii foarte tare..Daca nu as expectora automat incep sa nu mai respir bine si cateva clipe nu mi mai dau seama cine sunt?Am fost internata si in Spital si unia i-mi pun Diagnostic de Astm_Bronsic altii Astmatiforma.AnuL trecut am avut Pneumopatie care nu stiu ce inseamna de fapt si de drept..Credeti ca a fost atat de grea problema mea cu Pneumopatie acuta Interstitiala Faza Stang.._Ce credeti care e de fapt si concret boala mea?Va muLtumesc cu mult respect Alina..

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Din cele relatate de d-voastra cel mai probabil aveti astm bronsic, iar pentru aceasta afectiune ar trebui sa urmati un tratament in fiecare zi. Pneumopatia - afectiune pulmonara , pneumopatie interstitiala = pneumonie de cauza cel mai probabil virala sau determinata de agenti atipici - Chlamydia, Micoplasma, Ureaplasma, Ricketsia - aeasta afectiune de regula se vindeca sub tratament antibiotic corespunzator. Urmati tratamentul recomandat de medic, pentru stabilirea diagnosticului de certitudine consultati si un medic specialist pneumolog.

elena593114434

acum 14 ani

faceti o radiografie pulmonara. este posibil sa fie durere iradiata de la abdomen la nivelul plamanilor.

liliana

acum 14 ani

in 2004 am fost diacnosticata cu tbc, am urmat tratamentul constincioasa si m am vindecat....dar durerea de plaman nu mi trece de vreo 3 ani, nu pot sa cred ca voi trai cu duerile astea pt toata viata. are vreo legatura cu boala tuberculoza?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Durerea pe care o relatati este putin probabil sa se datoreze afectiunii pulmonare. Consultati medicul pentru a va asigura ca nu exista sechele fibroase post TBC care sa determine aceasta simptomatologie.

IOANA

acum 14 ani

Buna am fost diagnosticata cu astm bronsic alergic la debut urmez tratament cu seretide si AWAMYS dar am dureri de spate si nu stiu din ce cauza. Imi puteti spune daca ar trebui sa-mi fac si alte investigatii.
Mentionez ca am facut testul la alergeni respiratori si spirometria.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Durerea de spate se poate datora unei tulburari de statica a coloanei, unei nevralgii, contracturi musculare ,etc. Consultati medicul pentru recomandarea investigatiilor necesare.

Mihaila Mircea

acum 10 ani

Am fost astazi 07 12 2013 la urgenta deoarece am o tuse puternica care da in furnicaturi in tot organismul si am impresia ca imi pierd cunostinta.Am facut o radiografie si medicul de garda a constatat ca an pneumopatie virala si mia dat o trimitere la dr specialist iar pina cand ajung acolo astazi fiind sambata mi-a prescris sa iau augmentin din care am luat deja dar cand am avut un nou puseu de tise iar am simtit ca imi pierd cunostint.Am si o ameteala persistenta.Ce m-a sfatuiti sa fac pana luni cand voi ajunge la specialist?