Ce ar putea doua leziuni la plamani?

Boli respiratorii

Postata de Iulian cu o luna in urma.

În urma cu ceva timp mi sa depistat doua leziuni la plamani cu minima pleuzerie și pneumonie ce ar putea fi ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Doua leziuni la plamani pot fi cauzate de mai multe afectiuni de la infectii pana la tumori. Daca ati avut pneumonie, este posibil ca acestea sa fie cicatrici ramase in urma infectiei. Cu toate acestea, ar putea fi vorba si de niste noduli pulmonari, care, desi sunt intalniti des si sunt de cele mai multe ori benigni, intr-un numar mic de cazuri pot fi un prim semn al cancerului pulmonar. Si tuberculoza poate provoca leziuni la plamani.

S-ar putea sa fie nevoie de investigatii mai detaliate, cum ar fi o biopsie pulmonara, pentru a intelege ce anume cauzeaza aceste leziuni.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/simptome-ale-bolilor-respiratorii_14539
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/rolul-ecografiei-toracice-in-monitorizarea-afectiunilor-pulmonare_19999
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/boli-ale-plamanilor-si-respiratorii_7866