cat timp sta in spital un bolanv de tbc ?

Boli respiratorii

Postata de Blackman-Alex cu 14 ani in urma.

Buna ziua .Ieri mama mea a facut un control la medic pentru ca se simtea foarte rau si tusea foarte tare. Testul TBC a iesit pozitiv adica este bolnava de tbc. Problema este ca am inteles ca timpul spitalizarii este de minim 2 luni , E adevarat ? Chiar nu se poate sa stea putin acasa , macar pe perioada asta de paste ?

Raspunsuri (6)

Sheila

acum 14 ani

Durata medie este de 40 de zile din care am inteles doar 28 sunt decontate de casa de asigurari.
Se pare ca nu, nu va putea fi alaturi de voi de pasti si trebuie sa urmeze cu strictete recomandarile medicilor pt a nu se ajunge la alte complicatii.
Voi ati facut investigatii? Din cate stiu in asemenea cazuri toti membrii familiei trebuie sa mearga la analize.
Sanatate multa mamei si sa fiti alaturi de ea

Blackman-Alex

acum 14 ani

Eu si tata nu am facut deocamdata nici un test . Multumesc pentru informatie si pentru urare . Multa sanatate si tie !!

elena593114434

acum 14 ani

pacientul este tinut in spiatl pana la negativarea sputelor, atunci pacientul este considerat ca nu mai este contagios pentru cei din jur.

Aleaxa21

acum 14 ani

buna. asa dori sa stiu ce alte simptome in afara de tuse caracterizeaza tbc-ul?multumesc.

Blackman-Alex

acum 14 ani

//sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/tuberculoza-infectie-cauzata-de-bacilul-koch_513

opris_1

acum 14 ani

eu una stiu ca dureaza mult .mama mea a stat 2 luni e adevarat si am avut si o prietena care astat la fel.dar daca nu egrav poate iesi si mai devreme.sanatate multa mamei tale