Cand pot avea un copil?

Boli respiratorii

Postata de ka7y cu 14 ani in urma.

buna ziua,am 22 de ani si sunt diagnosticata cu tuberculoza pulmonara infiltrativa dreapta,urmez tratamentul de 7 luni de zile...tratamentul este inca in curs,suport bine antibioticele....primele 2 luni am facut tratament cu izoniazida,pirazinamida,etambutol,sinerdol, dupa aceste doua luni ...am intrat in regim de 3/7 si iau izoniazida si sinerdol.sunt foarte ingrijorata ca nu pot face un copil...am citit multe articole despre tuberculoza...dar nu este nici un articol care sa`mi explice ce riscuri sunt si cum poate afecta acest tratament copilul....si dupa cat timp pot ramane insarcinata.va multumesc..

Raspunsuri (4)

elena593114434

acum 14 ani

Se recomanda sa faceti un copil la oprirea tratamentului, pentru a lasa timp organismului sa se refaca dupa boala si pentru a avea resurse suficiente pentru a tine o sarcina normala pana la sfarsit.

selinuta20

acum 14 ani

imi pare rau de ce boala ai tu trebuie sa astepti sa termini tratamentul ai numai 22 de ani si ai toata viata inainte o sa faci copii dupa orprirea tratamentului dupa o paerioada de 12 luni sub observatia medicului daca incerci acum risti sa iti iasa un bebe bolnavior acum stiinta a evoluat foarte mult si o sa faci un bebe sanatos trebuie decat sa ai rabdare...bafta si iti urez noroc in viata si eu luna asta incerc sa fac un bebe..

ka7y

acum 14 ani

multumesc .iti doresc succes in viata si sa ramai insarcinata....sa te ajute d-zeu sa faci un bebe frumos si sanatos .am reusit si am vb cu un medic pneumoftiziolog despre sarcina....eu citisem niste articole despre sarcina si tbc si acolo era vb de 2 ani strict interzis sa faci un bebe...scria ca este riscul sa iasa bebele cu malformatii .....si m`a cam speriat la citirea articolului.....dar prin discutia care am avut`o cu doctorul m`am linistit....am sperat ca imi raspund doctorii de pe site...dar se pare ca nu au timp......mult noroc .pupi

mirela

acum 12 ani

buna ziua..la ce varsta corpul unei femei este pregatit ca sa de-a nastere la un copil...fara ca sa existe vreo problema medicala...fata de ea si fata de copil?????... multumesc mult...