cand ma fortez sa vomit,dau cu sange

Boli respiratorii Sindromul weiss Mallory

Postata de georgianaa cu 11 ani in urma.

buna ziua d-na dr. am si eu o intrebare, cand imi este rau si am stare de greata,si nu pot varsa ma fortez pt a putea forta, si la inceput varsam cu firicele de sange, iar ultima oara cand mia fost rau tare si mam fortat nu am varsat dar in schim mia venit un pic de sange rosu rosu,e ceva grav? eu nu sunt in tara si pana ajung imi e frica sa nu fie ceva grav. dar se intmpla doar cand ma fortez..va rog sa imi raspundeti ca sunt disperata!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este vorba de sindromul Mallory-Weiss- cand apar leziuni la nivelul jonctiunii eso-gadtrice si pe esofag; aceste leziuni apar secundar efortului de varsatura si sunt insotite de sangerari.
Recomandarea este sa nu va mai fortati in a provoca varsatura deoarece se poate ajunge la sangerari abundente. Exista medicamente pe care le puteti utiliza pentru ameliorarea senzatiei de greata.