Bula la plaman ?

Boli respiratorii

Postata de Liliana221 cu 12 ani in urma.

Am ajuns la pneumolog pentru ca de aproape 2 ani simt ca un fel de arsura in zona plamanilor. Am facut un CT scan si totul pare sa fie normal cu exceptia ...'''' o bula de 1,3 cm. in plamanul drept, lobul superior'''' . Ce poate fi? De ce natura? Multumesc

Raspunsuri (5)

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Este o bula de emfizem, un loc gol in plaman unde nu exista structura pulmonara. Ele nu se vad pe radiografie, doar pe CT toracica. Nu au tratament, deci nu ai ce face. Nu dor, exista un mic risc sa se sparga daca sunt f. aproape de pleura, dar a ta este ralativ mica si nu implica risc prea mare, oricum.

ica

acum 10 ani

am.un copil de 23 ani si este internat la iasi cu plaman fisurat 2 cm ce inseamna asata si daca are vindecare

munteanu

acum 9 ani

Fetita mea are 16 ani ,acum 2 luni a facut o aprindere la plamanul drept,a fost internata si s-a externat ca fiind bine ,ea mai sufera de un prolaps de valva mitrala ,in data de 2 ian. 2015 i s-a facut rau ac***a palpitatii ,intepaturi in piapt si insuficienta respiratorie .am chemat ambulanta si a fost din nou internata. , facanduise analize si investigati a mai iesit o problema ..o bula infizema pe plamanul drept.Rugamintea mea e Doamna Doctor Manuela Magdu ce imi puteti spune despre aceasta bula pe plaman ? ei imi spun ca totul e bine dar fetita mea se simte tot timpu obosita .Va rog orice detaliu pentru mine e important.Va multumesc mult.

Utilizator21610644824

acum 3 ani

am o arsura in spate in dreptul plaminilor,de ceva timp,de o saptamina,poate fi grav?

Add

acum 5 luni

Buna ziua,

Ati rezolvat cu arsurile in zona plamanilor?