bronsita

Boli respiratorii

Postata de relys cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Am fost internata in spital cu o pneumonie cu tuse si respiratie dificila.Dupa trat.administrat starea mi s-a imbunatatit(de doua zile am iesit din spital)dar mai persista tusea si o respiratie mai greoaie(oricum cu mult mai bine fata de momentul internarii.Se poate sa fac un astm?Eu am mai simtit ca atunci cand scutur ceva si este praf, respiratia imi devine mai greoaie.Ce teste as putea sa fac,cine poate s-ami puna un diagnostic corect.va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Trebuie sa faceti o spirometrie (la pneumolog) si, eventual teste alergice cutanate (la alergolog)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

o respiratie ingreunata ar fi determinata si de efortul fizic
Tusea,febra, respiratie rapida, adesea greoaie si senzatia de lipsa de aer, durere in piept accentuata la tuse sau la inspir profund, puls marit, senzatia de oboseala foarte puternica sau de slabiciune foarte mare sunt semnele unei pneumonii.
medicul pneumolog va poate indica efectuarea unei spirometrii (teste respiratorii) , unor teste cutanate la diversi alergeni (praf, polen, etc) (astmul se manifesta cu crize de sufocare, asociate unei respiratii suieratoare)