Bronsita asmatica

Boli respiratorii

Postata de mady-ioana cu 12 ani in urma.

Buna ziua! In urma cu cativa ani incepusem sa am crize respiratorii (ma sufocam si imi venea foarte greu sa respir) se intampla foarte rar...acum cateva luni am facut un control si medicul mi-a spus ca sufar de bronsita asmatica,am facut tratament cu un antibiotic si nu s-a schimbat nimic in bine din contra am inceput sa fac aceste crize respiratorii din ce in ce mai des(3-4 ori pe sampatmana)si respir greu...as vrea sa stiu daca este nevoie si pot folosi spray-ul? ma ajuta cand am acele crize respiratorii? va multumesc!

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Suferiţi probabil de astm bronşic. Va trebui să fiţi luat în evidenţă de medicul pneumolog de la dispensarul teritorial sau de un alt medic pneumolog care să vă stabilească tratamentul (inclusiv cel inhalator) şi să vă urmărească periodic

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Sunt perfect de acord, trebuie sa va consulte , obligatoriu, un pneumolog! Da, probabil ca va trebui sa folositi un spray sau un alt medicament care se administreaza inhalator pt. ca sunt frecvente crizele, dar sunt multe feluri de astfel de medicamente.

iuli_ady

acum 10 ani

offf, e urata boala, am avuto si eu la varsta de 4 ani, si am suferit pana la 7 ani... este bine sa ai un tratament bun, fa ceea ce iti spune doctorul, pt ca e grava situatia.. si eu prin fel de fel de tratamente m-am facut bine! incearca!