bronsiectazie

Boli respiratorii Bronsiectazie

Postata de Cantareata cu 12 ani in urma.

In urma unei raceli am inceput sa ma sufoc cand tuseam. Am fost la doctor si in urma investigatiilor mi-a spus ca am bronsiectazii bilaterale. Am facut o radiografie, o tomografie computerizate si un test de spirometrie. Spirometria a iesit cu rezultate normale. Pe tomografie scrie bronsiectazii bilaterale. Am citit ca la aceasta boala tusesti mult si expectorezi. Pana la aceasta raceala eu nu am avut probleme, nu tuseam, nu expectoram. Nici acum nu tusesc. De expectorat, am ceva secretii dar foarte putine. Nu obosesc mai mult decat inainte, nu am senzatia de lipasa de aer. Doar cand tusesc mai profund am senzatia ca nu pot inspira si trebuie sa am grija sa inspir cu grija. Si daca ma inec sau tusesc mai puternic atunci ma sufoc de tot. Asta este singurul lucru care ma inspaimanta. Daca ma inec cu ceva sau tusesc mai profund nu mai pot inspira deloc. Foarte greu trag putin aer si dureaza destul de mult pana incep sa respir din nou. Doctorul mi-a recomandat 1 luna tratament cu Symbicort si Teoterd. se poate muri in urma unei crize dintr-astea de sufocare? Ce popt face ca sa nu mai fac crize asa de puternice?

Raspunsuri (4)

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

E destul de greu sa mori din crize de genul asta... Mai depinde , desigur, si ce varsta ai, dar cred ca nu ai peste 60 de ani si nu ai apucat sa fumezi inca zeci de ani! De altfel nu stiu daca fumezi sau nu si este important !
In orice caz, daca pe CT toracica au fost evidentiate bronsiectazii, atunci acest diagnostic este sigur. Aceasta boala nu se manifesta in mod obligatoriu, pot exista bronsiectaziile si fara simptome, deci sa nu stii ca exista, dar poti si sa te "racesti " mult mai rau decat cei cu plamani sanatosi. Cu alte cuvinte, vei simti ca ai bronsiectazii doar la raceli, cand poti sa expectorezi mult mai mult sau chiar sa scuipi sange, dar repet: nu este obligatoriu sa se intample asta.
Doctorul ti-a prescris Symbicort intrucat a considerat ca ai astm bronsic pt. ca faci crizele astea de sufocare. Tratamentul cu Symbicort este foarte potrivit pt. astm , mai ales cand sunt prezente crize de sufocare. In criza, poti sa mai iei inca un puf de Symbicort pe langa cele 2 pe care le iei unul seara si unul dimineata care sunt obligatorii chiar daca te simti bine.

mirela

acum 11 ani

As dori sa stiu si eu ceva : exista dureri in cazul bronsiestaziilor ?

Cantareata

acum 11 ani

Eu nu am avut nici un fel de dureri. In afara faptului ca ma sufocam uneori cand tuseam, nu aveam altceva.

MIRELA

acum 11 ani

EXISTA DURERI IN CAZUL BRONSIESTAZIILOR ?