bronsectazia se poate vindeca?

Boli respiratorii

Postata de angi13 cu 12 ani in urma.

am fost diagnosticata ;fibroza pleuro-septala si bronsectazie. Am facut in luna mai tratament cu augumentin si eurespal,10 zile,iar in iunie .acelasi tratament,5 zile.,apoi am luat ACC si ceai de podbal.tusesc in continuare,dimineata si seara ,uneori. Ce pot sa fac?

Raspunsuri (5)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Medic Epuran

acum 12 ani

În funcţie de modul de prezentare al tusei, se procedează astfel
1.dacă tusea este productivă, de bază este o bună hidratare asociată eventual cu fluidificante şi expectorante (ACC, Erdosteină, Bromhexin)
2.dacă tusea este uscată se vor administra antitusive (codeină)

Raluca 29

acum 12 ani

Mi s-a pus aceeasi diagnoza,dupa tratamentul cu antibiotice mi s-a propus sa fac bronhoscopie .dupa 6 proceduri ma simt mai bine,tusa e mai rara,mai putin chinuitoare si oboseala a disparut.

Adrian

acum 11 ani

Bronhoscopia nu era o procedura de explorare? nu inteleg de ce a trebuit sa faci 6 proceduri si cu ce te ajuta chestia asta ....Pls. Mail multe detalii

georgeta

acum 10 ani

am fost diagnosticata cu bronsectazii bilaterale
am nevoie de sustinere de la pers diagn cu aceeasi boala0770632747 am si vodafone