BPOC ?

Boli respiratorii

Postata de ELENA3779817 cu 12 ani in urma.

Am facut o radiografie la plamani si rezultatul dat de radiolog este acesta : Transparenta pulmonara normala.Interstitiulperobronhovascular cu opacitate mai crescuta(posibil de tip fibrotic).Opacitate ovalara bine delimitata cca 4/2,5 cm pe aria de proiectie a scizurii oblice stangi-extremitatea inferioara.Colectie inchistata?
Simptomele pe care le am : episoade de transpiratie pe spate pana la ceafa inclusiv.Nu tusesc , nu am febra.Epidoadele se repeta cam la 10 ore sau atunci cand fac efort. sau miscari bruste.Nu am dureri , mai degraba am senzatia de o durere vaga in coloana, fiind diagnoisticata si cu spondiloza toracala .Va multumesc !

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

adresati-va unui medic pneumolog in vederea stabiliri daca este necesara o tomografie toracica sau RMN

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

De ce ati intitulat intrebarea "BPOC"? Aceasta boala nu are legatura cu opacitatea descrisa, poate doar statutul de fumator. Daca fumati (si aveti si BPOC...) riscul sa fie inclusiv o tumora este mai mare. Poate fi doar o pleurezie inchistata, dar sunt necesare investigatii suplimentare, cum s-a mai spus : CT toracica.

ELENA3779817

acum 12 ani

Am spus BPOC pentru ca in urma cu un an medicul pneumolog , in urma unui test de spirometrie mi-a spus ca poate fi vorba de asa ceva(faza f.usoara), doar ca simptomele mele nu prea confirma afectiunea .Am fumat , dar nu mai fac asta de cca 13 ani. Asa cum am spus mai sus problema mea poate fi spondiloza.Aceasta afectiune poate duce la manifestarile pe care le am? Simt ca starea carea mi-o creaza transpiratiile si furnicaturile prin coloana ma afecteaza pshihic, si imi fac zilele un calvar.Va multumesc pentru raspunsurile de mai sus.