Bolvanava de MDR TB si HIV

Boli respiratorii

Postata de iuliana_86 cu 13 ani in urma.

BUna seara!am o prietena bolnava de MDR TB, din 2009 luna decembrie este bolnava dar sa vindecat.Prima linie vindecata,din aprilie pana in septembrie i-a reaparut MDR TB(puroi,gaura si apa la plamani).Are la sputa 2+ iar la cultura tot 2+.SE simte bine cu medicamnetele din cand in cand mai are ameteli si stari de voma.Ce sanse mai are de vindecare?Din ce cauza a reaparut boala MDR TB(din cauza ca a avut hiv inainte de la varsta de 2 ani dar sa negativat).nu stiu daca mam exprimat bine in legatura cu boala dar sper sa intelegeti.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Din cate stiu HIVul nu se negativizeaza. Daca a avur HIV probabil are in continuare sau nu a avut niciodata. Si-a facut de curand analize hiv?

Medic Epuran

acum 13 ani

Este o combinaţie nefericită de infecţii (tuberculoză + HIV). Va trebui să urmeze tratament pentru ambele infecţii pe termen lung (probabil toată viaţa). Şansele de vindecare nu sunt prea mari, pentru niciuna dintre infecţii.