BK-cultura pozitiva,microscopic negativ

Boli respiratorii

Postata de mariancatalin1989 cu 9 ani in urma.

Buna seara,
La o radiografie mi s-au descoperit 2 "pete" de cca 10x10 mm.La testarea IDR rezultatul a fost 20mm,cultura BK a fost pozitiva,dar sputa microscopica negativa!
Am inceput tratamentul TBC de 6 saptamani cu prima linie de medicamente!
Tratamentul este usor,suportabil,doar ca am usoare mancarimi seara cand dorm,in special spatele,alte efecte nu sunt.Am luat in greutate aprox 5kg,am pofta de mancare.
Inca nu a sosit antibiograma si sunt tot mai stresat,mi.e teama sa nu am un TBC-MDR.
Daca suport cu bine tratamentul,pot sa scap doar cu TBC pulmonar?
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 9 ani

Buna seara,

Pentru ''mancarimile"-urticaria pe acre o aveti administrati Aerius sau claritin, Symphoral, 1 cp seara. Sau Borenar.

Daca era MDR, atunci probabil ca starea dvs nu s-ar fi ameliorat sub tratament si s-ar fi observat si al radiografia de control. Deocamdata nu este aczul sa va faceti griji.
Sanatate multa.

mariancatalin1989

acum 9 ani

Problema este ca nu au fost alte analize de control,nici macar radiografie...doar cele de la internare!
Si fizic ma simt mai bine,nu mai am probleme cu tusea (mai tusesc de max 3-4 ori pe zi),dar obosesc atunci cand alerg pe scari pana la 1etaj.
va multumesc!