Azatril 250

Boli respiratorii

Postata de DaniMoldovan cu 11 ani in urma.

Buna ziua.Am fost la medicul de familie in legatura cu anumite probleme la gat.Dupa o consultatie medicul mi-a prescris Azatril 250mg si mi-a spus sa iau 2 pastile(deodata) dupa mancare.Insa problema este ca pe internet si pe prospect scrie ca se iau 6 pastile in 3 zile(500mg/zi),insa am primit la farmacie 10 buc.Mentionez pe cutie scrie [ 1-0-1 la 12ore /d.s).Acum nu mai inteleg nimic.Sa iau toate 10 pastile in cele 5 zile(2 pe zi) sau cum sa fac?! + mai am si o tuse seaca cu secretii.
Va multumesc.!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Indicatiile de administrare ( ma refer la doze) difera in functie de afectiunea tratata; pentru infectiile faringiene usoare-medii, puteti lua 500 mg in prima zi apoi cate 250 mg/zi restul de 4 zile- ceea ce va si recomand ( durata tratamentului este de 3-5 zile). Pentru o infectie severa, puteti lua cate 500 mg/zi timp de 5 zile.