Astm?

Boli respiratorii

Postata de aionatem cu 12 ani in urma.

Acum un an jumate m-am prezentat la spitalul de urgenta pentru ca nu puteam respira (trageam aer in piept si simteam ca nu ajunge in plamani). Dupa o radiografie am ajuns la Marius Nasta, unde m-au diagnosticat cu TBC cavernos, in urma unui CT. Despre faptul ca nu puteam respira doctorii au spus initial ca mi se pare, apoi ca e vorba de atacuri de panica, si au considerat ca nu are legatura cu plamanul si TBC-ul. La sfarsitul tratamentului pentru TBC (8 luni) am repetat spirometria si mi s-a spus ca a iesit bine (nu am rezultatul si nu pot spune exact ce inseamna asta din punct de vedere al capacitatii respiratorii).

Acum, la un an jumate de la diagnosticul TBC-ului si 7 luni de la terminarea tratamentului, am aceleasi probleme de respiratie, accentuate in ultima perioada din cauza oboselii si stres-ului. In timpul verii imi era greu sa respir cand temperaturile erau foarte ridicate. Am studiat momentele cand nu pot respira si nu cred ca e vorba de o cauza psihica. Doctorii mi-au mai spus ca desi au ramas sechele de la caverna, acestea sunt prea mici ca sa poata micsora capacitatea respiratorie. E posibil sa fie vorba de astm? Ce doctor ar putea pune diagnosticul: pneumolog sau alergolog?

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

diagnosticul de astm s epune de pneumolog pe baza simptomelor prezente sia investigatiilor(spirometrie simpla si/sau bronhodilatator), pletismografiei si/sau difuziuni alveolo-capilare.
va sugerez de asemena consult psihiatric, cardiologic si alergologic.

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

diagnosticul de astm bronsic se pune pe baza simptomatologiei si a investigatiilor (spirometrie simpla si/sau cu bronhodilatator). va recomand de asemenea consult cardiologic, alergologic si/sau psihiatric(daca se considera existenta unui atatc de panica).