Astm bronsic

Boli respiratorii

Postata de Paula10121616 cu 11 ani in urma.

De un an am dificultati de respiratie, am racit foarte des, am avut bronsita cateva luni pe timp friguros si am ramas cu o tuse seaca ce nu mi-a dat pace nici o zi. Nu mai suport mirosurile detergentilor, parfumurilor, mancarurilor etc. Medicul pneumolog mi-a spus ca am astm bronsic si ca nu voi mai scapa de el niciodata, dar ca pot duce o viata normala urmand tratamentul prescris de el. Intr-adevar, tratamentul e foarte bun. Nu mai am probleme cu respirstia, nu ma mai sufoc. Dar as vrea sa stiu daca e posibil sa scap definitiv de aceasta boala. De asemenea, nu mi s-a spus din ce cauza a aparut. Cum pot afla cauza ce a dus la astm si cum o pot trata? Cred ca daca eliminam cauza producerii astmului, poate ma voi vindeca definitiv. Va rog sa-mi dati mai multe detalii. Eu aveam o greutate in piept de pe vremea cand eram copil. Dar nu mi s-a spus niciodata ca as avea astm. E posibil sa fi avut asa ceva din copilarie? Odata cu inceperea tratamentului, apasarea aceea din piept a disparut.

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Factorii care pot duce la declansarea hiperreactivitatii bronsice( astm) sunt:alergenii, refluxul gastroedofagian, rinosinuzita cronica, infectiile respiratorii virale, etc. De regula, este necesar sa urmati timp infelungat tratamwnt

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Imi cer scuze..tratamentul trebuie urmat toata viata deoarece nu intotdeauna este cunoscut factorul declansator ce poate fi evitat.

Paula

acum 11 ani

Dar cum se poate afla care este factorul declansator? Ce investigatii trebuie sa fac? As fi dispusa sa fac tot ceea ce treuie pentru a scapa de astm.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Din pacate, nu se prea poate scapa de acest diagnostic. Recomandarile sunt de a se evita factorii potentiali declansatori ai crizei de astm ( daca sunt cunoscuti). In acest sens, consultati un alergolog.

Paula10121616

acum 11 ani

Am inceput tratamentul pentru astm. E mult mai bine cu el. In schimb, am inceput sa am palpitatii si am citit pe prospectul unuia dintre medicamnete si scrie ca ar da aceasta reactie adversa. Eu nu aveam probleme cu asa ceva. Sa intrerup tratamnetul sau sa astept sa se obisnuiasca organismul cu aceste medicamnete?

Cornelia, Craiova

acum 11 ani

Buna,
Incercati homeopatia, in primul rand sa gasiti un medic homeopat bun. Copiii mei au avut multe probleme de sanatate, printre care si cele enumerate de dvs si homeopatia ne-a ajutat mult. Homeopatia ajuta dar foarte important este medicul homeopat! Multa sanatate va doresc!

mitu

acum 11 ani

buna,si eu am astm bronsic sever si nu mai pot munci cu toate ca vreau,la frig nu pot iesi,efort nu pot sa fac nici sa aduc o galeata cu apa,medicul mia recomandat symbicort si ventolin dar nu mai are efect la mine,ce tratament urmati multumesc