Antracoza sau plamanul negru - pneumoconioza minerului de carbune

Boli respiratorii Expunerea profesionala Sideroza superficiala

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

cand inspir aer rece( cand doar merg sau alerg chiar-AFARA) imi apare o pata neagra ovala la nivelul sternului.... .Ma gandeam intr-un timp ca ar fi de la inima..ca eu s-ar putea sa am probleme cu inima ( mostenire de la tata)...si cand alerg, dupa 5 min imi apare acea pata. cand stau sa ma odihnesc, dispare putin cate putin. am 19 ani...precizez ca sunt si usor racita.. dar am o durere "SEACA" in gat. Pata a inceput sa imi apara de acum 2 luni. cam umblu cu gatu gol :D. MA puteti ajuta va rog sa imi spuneti de la ce ar putea proveni aceasta pata? si ce sa fac...

Raspunsuri (3)

Nora5

acum 15 ani

Buna
Te sfatuiesc sa mergi la un specialist pt cateva investigatii

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Va rog sa imi spuneti daca fratele meu are cancer!A fost operat acum 2 luni/pneumonectomie plaman stang. Va anexez si analiza anatomo patologica.

Descriere macroscopic??: pl??m???n u??or m??rit de volum cu crepita??iile ??i elasticitatea diminuate.
Pleura este sub??ire ??i transparent??.
Bronhiile mari sunt obstruate cu mucuri ??i au pere??ii u??or ??®ngro??a??i. Pe sec??iune se g??se??te o cavitate cu dimensiunile de 14/8 cm care con??ine o mas?? necrotic?? infiltrat?? hemoragic.
Peretele cavit????ii are grosimea de la 0,5 p???n?? la 1,5 cm.

Descrierea microscopic?? ??i concluzia:

Peretele cavitate:
Fragmente din peretele cavitate pulmonar??, tapetat?? de un epiteliu pavimentos stratificat, ??®n mare parte exulcerat cu abundent detritus leucocitar ??i hematic pe suprafa????.
????n peretele cavit????ii se afl?? abundent ??esut de granula??ie constituit din infiltrat inflamator polimorf, cu celule gigante multinucleate ??i numeroase vase capilare; parenchinul pulmonar pericavitar are aspect de staz?? intersti??ial??, cu macrofage endualveolare.
Ganglioni ST.V: limfoganglion cu aspect reactiv ??i antracoz??.

daniela454116286

acum 14 ani

spune-mi, ce au zis doctorii pana la urma ca are fratele tau?tbc cumva?cum se mai simte acum?