Amigdalele

Boli respiratorii

Postata de nNeka cu 11 ani in urma.

Buna,am si eu o intrebare daca se poate sa ma lamuriti catusi de putin.Am observat serile trecute ca amigdalele mele sunt acoperite cu alb,nu stiu daca este puroi...Amigdalita nu stiu daca este pentru ca tin sa mentionez ca nu-mi par a fi inflamate, gatul nu ma doare, febra nu am facut.Ce poate sa fie?Tin sa mentionez ca de o vreme buna incoace simt mereu in gat flegma,reusesc sa elimin din ea dar nu total.Si am si acele pietricele din amigdale,urat mirositoare,cred...Puteti sa-mi spuneti ce ar putea fi?Oricum urmeaza sa fac o vizita la doctor,ma nemultumeste aceasta problema.
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Intr-adevar, la nivelul amigdalelor se pot forma "pietricele" in urma procesului de aparare impotriva infectiilor. De asemenea, poate fi vorba de o infectie - amigdalita- bacteriana sau fungica ( candida).
Este recomandat sa efectuati un exudat faringian si sa consultati medicul ORL-ist.

nNeka

acum 11 ani

va multumesc