Am o prietena bolnava de mdrtb se va vindeca?

Boli respiratorii

Postata de iuliana_86 cu 13 ani in urma.

Buna seara!Am o prietena in spital de 5 luni din noiembri 2010 bolnava de MDRTB.A avut 3+.Din noiembrie pana in decembrie a dat 2+ jos.Din decembrie pana in februarie nu a mai dat niciun + jos.La ce sa se astepte....se va vindeca?poate iesi luna asta negativa?

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

În această boală tratamentul este lung (minim 2 ani). Negativarea apare cam după 5-6 luni, datorită microbilor foarte rezistenţi. Sunt şanse de vindecare, dar doar dacă urmează corect şi complet tratamentul

iuliana_86

acum 13 ani

va multumesc ptr ajutor.

Iuli

acum 13 ani

Ai mai intrebat de 2 ori acelasi lucru. Prietena ta are si HIV, ceea ce schimba datele problemei.