Am nevoie de ajutor?

Boli respiratorii

Postata de Utilizator11713196419 cu 2 saptamani in urma.

Buna seara! Am o problema cu lipsa de aer. Toată ziua trebuie să casc forțat, și să oftez pentru a nu mă sufoca. Doar noaptea când dorm nu am nimic, i-ar dimineața primul lucru pe care îl fac când încep să fiu conștient că m-am trezit, este să oftez pentru a primi aerul de care am nevoie! Am fost la Cardiologie și la Pneumologie, dar doctorii spun că nu am nimic. Dar eu simt că înnebunesc dacă nu se va rezolva problema asta care sincer cred că mă induce într-o depresie. Din 2023 luna septembrie eu nu mai pot simți că trăiesc ca un om normal! Mulțumesc!.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Ar putea fi posibil ca aceste simptome sa fie cauzate de anxietate sau stres. Simptomele pe care le descrieti, precum dificultatile de respiratie, oftatul sau cascatul fortat, pot fi de multe ori simptome ale anxietatii.

Atunci cand o persoana este anxioasa sau stresata, corpul elibereaza hormoni care pot afecta ritmul respirator. Foarte des, persoanele cu anxietate sau atacuri de panica simt ca nu au aer sau ca se sufoca, insa de fapt, acesta este o reactie a corpului la stres si anxietate.

Este un lucru bun ca ati fost deja la medic si nu ati identificat nicio problema la nivelul inimii sau plamanilor.

Este posibil sa fie util sa discutati cu un medic psihiatru sau psiholog despre simptomele pe care le aveti. Psihoterapia si medicamentele antianxietate pot fi foarte eficace in reducerea simptomelor anxietatii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/scapa-de-panica-si-anxietate_10243
sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/gestionarea-atacurilor-de-panica_11561
sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/diferenta-dintre-un-episod-acut-de-anxietate-si-un-atac-de-panica_18292