AlexSam

Boli respiratorii

Postata de AlexxSam cu 11 ani in urma.

Bunaziua! Mama mea (53 de ani) de circa 3-4 saptamani tuseste foarte tare si acuma de 4 zile sa internat in spital. Acolo a facut o radiologie unde se vede o pata pe plamanul drept, si astazi testele pe care le-a facut sunt destul de proaste, asa a zis doctorul. Are VSH1 - 62mm/h si VSH2 - 108 mm/h. A avut simptome ca: tuse, pierderea poftei de mancare, oboseala, transpiratii numai dimineata, si are si sistemul imunitar slabit. Imi puteti spune daca e tuberculoza sau nu? Si daca se poate trata..(pt ca a stat 3-4 saptamani fara sa se duca la medic ). Multumesc anticipat. :)

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu sunt suficiente datele aduse de dumneavoastra pentru a va spune daca este vorba de tuberculoza sau nu; "pata" de pe plaman poate insemna inclusiv un proces de pneumonie, formatiune tumorala, etc. Sunt necesare investigatii suplimentare ( ex: bronhoscopie cu lavaj bronhoalveolar, examen de spunta, etc).
Tuberculoza beneficiaza de tratament cu durata de cateva luni de zile, in functie de forma infectiei.