Adenopatie laterocerviala stanga

Boli respiratorii

Postata de Monica Me cu 11 ani in urma.

In urma unei raceli am ramas cu o adenopatie laterocervicala stanga ( rez eco: adenopatie submandibulara stg cu diametru 17 mm cu vascularizatie centrala, fara vascularizatie periferica, gl. tiroida de dim. normale, structura omogena, fara arii de vascularizatie patologica, analizale HLG, VSH, ASLO si fibrinogenul sunt in limite normale, radiografia panoramica nu indica vreo infectie. ) Medicul a spus sa il las in pace deoarece este de natura inflamatorie si nu pune probleme. Nu a crescut in dimensiune, ma doare uneori si de cateva zile aud un tiuit continuu in urechea stanga! Credeti ca ar trebui sa-l scot si sa-l trimit la biopesie? Ce presupune aceasta interventie? Unde anume se face incizia? Va rog sa-mi dati cat mai multe detalii!Va multumesc

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cel mai probabil este de natura inflamatorie. Acesta devine dureros in episoadele infectioase din sfera ORL ( care pot fi frevente- de ex faringite). Daca analizele de laborator sunt in limite normale ( mai ales hemoleucograma, VSH, CRP), atunci este bine sa il lasati in pace.
Mai degraba efectuati un consult ORL pentru excluderea unei cauze infectioase.

Monica Me

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspunsul prompt! Maine merg la ORL la consult! Sa aveti o viata frumoasa!

silvia8989

acum 11 ani

Buna, Monica , ai rezolvat problema cu ganglionii?

Monica Me

acum 11 ani

Buna!
Nu pot sa spun ca s-a rezolvat! Inca mai am ganglionul, nu ma mai doare si nu-l mai simt ca inainte! Nu ma mai deranjeaza in niciun fel! Simt ca s-a micsorat in dimensiune!

mariana panaite

acum 10 ani

de vreo 3 luni am un ganglion submandibular sting ,poate e mai demult si nu l-am observat.am 59 ani . e mic ,fix si parca n-a mai crescut .nu e dureros, si nu am niste simtome cum ar fi febra sau scaderea in greutate .mi-e tare frica , tare ,tare.sa ma ajute cineva cu un sfat!

mariana panaite

acum 10 ani

de vreo 3 luni am un ganglion submandibular sting ,poate e mai demult si nu l-am observat.am 59 ani . e mic ,fix si parca n-a mai crescut .nu e dureros, si nu am niste simtome cum ar fi febra sau scaderea in greutate .mi-e tare frica , tare ,tare.sa ma ajute cineva cu un sfat!

Utilizator11550715670

acum 5 ani

Buna! Mergi si la un control ORL, e posibil sa ai i
Otita.Si eu ma confrunt cu o adenopatie submandibulara, ganglionii inflamati sunt destul de mari se pare ca am o infectie in corp dar nu stiu inca care e focarul, maine dimineata merg la analize de sange si dupa vreau sa fac o radiografie panoramica.