Rezultat radiologic ?

Boli pulmonare obstructive cronice

Postata de Utilizator11535794159 cu o luna in urma.

Bună ziua mi-a venit rezultatul radiologic scrie “ Interstițiul peribronhovascular accentuat intercleidohilar bilateral și infranhilar drept . Cord Normal”

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Interpretarea rezultatului arata ca exista o crestere a spatiului dintre vasele de sange si bronhii (interstitiul peribronhovascular) in regiunea dintre clavicule si hil (intercleidohilar bilateral) si sub hil la nivelul plamanului drept (infranhilar drept). Cu toate acestea, marimea si forma inimii sunt considerate normale (cord normal).

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/simptomele-inflamatiei-plamanilor-durere-in-piept-respiratie-dificila_18648
sfatulmedicului.ro/Suplimente-nutritive/curatarea-plamanilor-afectati-de-boala-fumat-sau-poluare_19283