Radiografie pulmonara ?

Boli pulmonare obstructive cronice

Postata de Utilizator21727180679 cu 3 zile in urma.

Buna ziua,

Am efectuat o radiografie pulmonara si am primit urmatoarele informatii:

-opacitati cu caracter interstitial;
-bronsii cu pereti ingrosati si calibru crescut bazal si perihilar bilateral;-
-cord, aorta normale radiologic

M-ati putea ajuta cu o interpretare?

Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 zile

Buna ziua,

Interpretarea rezultatelor radiografiei dvs. pulmonare sugereaza urmatoarele:

1. Opacitatile cu caracter interstitial - asta inseamna ca exista zone de densitate crescute in tesutul pulmonar, ceea ce poate sta la baza unei varietati de afectiuni, de la boli inflamatorii pana la infectii sau fibroza.

2. Bronhii cu pereti ingrosati si calibru crescut bazal si perihilar bilateral - aceasta ar putea indica existenta bronsitei cronice sau a bronsiectaziei, in care caile aeriene se dilata permanent si se ingrosa.

3. Cord, aorta normale radiologic - acesta este un rezultat bun, semnificand ca inima si aorta, principala artera a corpului care furnizeaza sange la majoritatea acestuia, par sa fie in stare normala, fara semne de boala sau anomalii vizibile.

Cu toate acestea, este foarte important sa discutati aceste rezultate cu medicul dvs. curant sau un specialist in pneumologie pentru un diagnostic si un plan de tratament adecvate, deoarece aceste interpretari sunt pur informationale si nu reprezinta un diagnostic final.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/explorarea-bolilor-rare-pulmonare-prezentare-diagnostic-si-tratament_20061
sfatulmedicului.ro/Bronsite/bronhopneumopatia-obstructiva-cronica_503