Probleme cu plămâni?

Boli pulmonare obstructive cronice

Postata de Utilizator11702753803 cu 2 luni in urma.

Bună ziua domnilor doctorii, am 36 de ani, nam fumat, nu fumez, și de foarte mulți ani vara, iarna, primăvara, toamna, dimineața când ma trezesc și respir când trag aier în piept și îl dau afară se aude un hârit așa de tare că poate fi auzit și de o persoana care stă lângă mine,dimineața tușesc cu o tuse productivă și elimin toată mucoasa până la ora 12:00 și după până seara nu mai am probleme și dimineața începe din nou, când răcesc sau fac gripă se accentuează acest sintom, și când fug după 30 de metri simt că nu mai am aier și acel hârâit devine și mai zgomotos și când îl elimin are o culoare gălbuie, ce poate fi? Apă la plămâni? Bronșită? Ce analize medicale trebuie să fac casă vad ce am, radiografie pulmonara, ecografie pulmonară ce trebuie să fac în situația asta? Că o am de foarte mulți ani, vă rog să mă ajutați cu un sfat, vă mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot fi caracteristice unei varietati de afectiuni respiratorii, de la bronsita cronica, astm bronsic, pana la boli mai grave precum pneumonie sau chiar cancer pulmonar. Faptul ca aveti o tuse productiva persistenta, asociata cu dificultati de respiratie si eliminarea unei secretii galbui indica nevoia unui control medical.

Ar trebui sa consultati un medic specialist pneumolog pentru un diagnostic corect. Acesta va putea sa va recomande o serie de investigatii precum: spirometrie (o masurare a capacitatii pulmonare), radiografie toracica sau chiar tomografie computerizata (CT). De asemenea, un test de sputa poate ajuta la identificarea eventualelor bacterii sau virusuri prezente.

Este important sa nu amanati prezentarea la medic si urmarea tratamentului indicat. Cu cat afectiunea este depistata mai devreme, cu atat prognosticul este mai bun.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/Pneumologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/simptomele-inflamatiei-plamanilor-durere-in-piept-respiratie-dificila_18648