Pot avea cancer la plămâni sau in gât dacă fumez?

Boli pulmonare obstructive cronice

Postata de Utilizator11564177603 cu 4 ani in urma.

Am 20 de ani și fumez de 4-5 ani , nu am fumat regulat, un an de zile nu am mai fumat deloc pana mai acum câteva luni. Am avut la 6 ani pneumonie și mi s-a spus ca nu am voie sa fumez și , totusi, anturajul și plăcerea de a fuma au fost alegerile mele (regret lucrul acesta, însă este o plăcere și “nevoie” in acest moment). As dori sa le las, mai aleas dacă știu ca viața îmi este in pericol acum, însă nu pot. Mai precis, de când m-am apucat iar de fumat (motivul pentru care am incetat sa fumez este gâtul ) am probleme cu gatul și plămânii. Le tot las, apoi îmi trece și fumez iar. Simt o senzație ca și cum am febra in gât când expir și inspir. Tușesc când fumez, uneori îmi apar pete albe in gât. Nu pot sa fac sport, chiar dacă nu am fumat o perioada, dacă alerg tare încep sa tremur și sa nu ma mai țin pe picioare , simțind feb la plămâni și gât ceva. Am tot contactat doctorul de familie cu tot felul de probleme și as vrea sa consult și alți doctori . Ce investigații sa fac? Radiografie , exudat? Un singur lucru as vrea sa știu, dacă e posibil sa am cancer sau ceva mai grav din cauza țigărilor și unde sa merg direct sa ma verific , ce analize sa fac. Mulțumesc mult!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cat-de-periculos-este-fumul-de-tigarai_11460