PENTRU ENFIZEM CE TRATAMENT EXISTA?ESTE MORTALA?

Boli pulmonare obstructive cronice

Postata de Utilizator21530621503 cu 5 ani in urma.

BUNA ZIUA,AM 44 DE ANI SI SUNT DE SEX FEMININ ACUM 4 ANI IN URMA UNOR RACELI CARE AU FOST TRATATE DE MEDICII DIN SPANIA CU SIMBICORT ,BRETARIS VENTOLIN AMOXICILINA PREDNISON SI SINGULAIR NU MI-AU DAT NICI UN REZULTAT CU TOATE CA MEDICUL MEU DE CABINET A SPUS CA NU ESTE RACEALA ESTE ASTM AM FACUT TESTUL DE ALERGII SI MI-A IESIT NEGATIV IN TESTELE DE SANGE SI IN RADIOGRAFII NU MI-A IESIT NIMIC SI ACUM DOUA SAPTAMANI M-A TRIMIS SA FAC REZONANTA MAGNETICA DIN CARE S-A CONSTATAT CA AM ENFIZEM.NU A SPECIFICAT DE CARE DACA ESTE PLEURAL S-AU DE PLAMANI DAR MI-A DAT SA FAC DIN NOU ACELEASI ANALIZE DE SANGE SI URMEZ ACELASI TRATAMENT CE L-AM DESCRIS MAI SUS.INTREBAREA MEA ESTE EXISTA TRATAMENT CARE DA RANDAMENT PENTRU ACEST ENFIZEM?TIN SA SPECIFIC CA AM FUMAT APROAPE DOUA ZECI DE ANI DAR DE MAI BINE DE TREI ANI NU AM MAI PUTUT FUMA DIN CAUZA TUSEI.OBOSESC FOARTE MULT SI AM TAHICARDIE SI TENSIUNE FOARTE MICA 60-120.VA MULTUMESC

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Bronsite/emfizemul_8348

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua.Ca nu mai fumati este foarte bine! Altfel, tratamentul mi se pare cam amestecat si v-as sfatui sa schimbati medicul (medicii). Ati facut analiza de dozare de vitamina D3? Va recomand un regim alimentar bazat pe sucuri de legume, catina cu miere si lamai (pentru vitamina C). Oricum, parerea mea este sa mergeti la alti medici, poate chiar sa veniti in tara pentru investigatii! Exista spitale private (Bucuresti, Targu Mures) cu aparatura performanta si medici buni!
Toate cele bune!