Determinări secundare pulmonare?

Boli pulmonare obstructive cronice

Postata de Andreea N cu 3 luni in urma.

Buna ziua. Mama mea, 54 de ani, a făcut de curând un Ct și am o mare neliniște .
La concluzii sunt enumerate următoarele : determinări secundare pulmonare( leziuni nodulare diseminate pulmonar bilateral) , emfizem extins pulmonar/bule de emfizem.
Este vorba de cancer? Vă rog să îmi răspundeți!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Termenul "determinari secundare pulmonare" se refera la prezenta unor leziuni in plamani care au aparut ca rezultat al raspandirii unei boli sau al unei infectii din alta parte a corpului. Leziunile nodulare diseminate pulmonar bilateral indica prezenta unor mici formatiuni nodulare in ambii plamani.

Emfizemul extins pulmonar (bule de emfizem) este o afectiune cronica obstructiva a plamanilor, care duce la deteriorarea sacilor de aer din plamani (alveole) si afecteaza capacitatea de respiratie.

Aceste afectiuni pot fi legate de o varietate de boli, inclusiv cancerul pulmonar, dar nu neaparat. Pentru a putea face un diagnostic corect, e necesar sa se faca mai multe investigatii.

Dar, e important sa discutati aceste rezultate cu medicul mamei dumneavoastra. El sau ea va putea sa ofere un diagnostic corect in baza istoricului medical, a simptomelor actuale si a rezultatelor tuturor investigatiilor realizate.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru mama dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/emfizem-pulmonar_3274
sfatulmedicului.ro/Bronsite/emfizemul_8348