vreau sa stiu

Boli pancreatice si de ficat

Postata de elialy cu 14 ani in urma.

Buna Taz,
Dupa cum descrii tu ar fi vorba foarte probabil de hemoroizi, daca sangele e rosu-deschis ... dar nu e ceva care sa se rezolve de la sine. Trebuie sa ai ai grija la regimul alimentar: supe, ciorbe, alimente cu multe fibre si cat mai multa apa. Evita alimentele care constipa. Nu ai voie condimente, carne, cafea, ciocolata. Mananc doar cereale, legume, fructe si iaurt. Numai bine si sa ne mai scrii.

Raspunsuri (8)

anca157132053

acum 14 ani

mutumesc pt sfaturi

anca157132053

acum 14 ani

mutumesc pt sfaturi

anca157132053

acum 14 ani

mutumesc pt sfaturi

elialy

acum 14 ani

acum un am si jumatate am avut o relatie cu un barbat care avea hepatita alcoolica cronica si as vrea sa stiu daca se ia prin contact sexual

Adrienne

acum 14 ani

Spre deosebire de alte forme de hepatite, hepatita alcoolica nu este virala, prin urmare nu este contagioasa. Nu poate fi transmisa de la o persoana la alta nici prin sange, nici prin contact sexual,nici prin alte mijloace.

Mariana118119

acum 14 ani

Citat:
acum un am si jumatate am avut o relatie cu un barbat care avea hepatita alcoolica cronica si as vrea sa stiu daca se ia prin contact sexual

Da, daca "bei de stingi" in timp ce faci sex! Glumeam!
Hepatita alcoolica se face de la prea mult alcool!

micky

acum 14 ani

buna ziua tutoror am 29 ani ...in urma unor analize de rutina facute aceasta luna am descoperit cu stupoare hepatita c....greu de accpetat ...arn hcv pozitiv iar viremia 449.000u/l inca nu am ajuns la un dr specialist ...va rog din suflet spuneti mi ce pot face in acesct caz ..tin regim din ziua in care am aflat...se va vindeca voi putea avea copiii?va multumesc iar id ul meu e lovly_micky cine doreste astept pareri sincere oricum ar fii...

cri

acum 14 ani

Cand aveam 36 ani mi-au fåcut analize de rutinå pentru cå eram gravidå si... am fost depistatå cu hep C. (asta nu s-a intamplat in Romania). Am fost socatå, tarziu am inteles cå am fost infectatå in urma unei transfuzii de sange in urmå cu 20 de ani in Ro. Din fericire am nåscut un copil sånåtos, fårå a mosteni hep. C. Am fåcut analize atat in Rom cat si in stråinåtate si toti doctorii au ajuns la o concluzie : eu sunt doar infectatå cu acest virus hep. C dar nu mi-au recomandat tratament pentru cå toate analizele sunt in limite normale. Si mi-au recomandat så mai fac incå un copil fårå grijå. Dar eu tin regim : nu månanc gråsimi, cumpår totul "light", nu beau alcool, nu fumez ,nu månanc carne de porc. Astea sunt f. importante. Si eu cumpår medicamente naturiste : SILIMARINÅ 1000 mg, ANGHINARE. Fii optimistå ! Totusi få-ti toate analizele si vezi ce zic doctorii. Iti doresc sånåtate si optimism.