Vă vă rog să îmi spuneți acum o lună am avut operație de fiere și la două săptămâni de operație Am ?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Utilizator11725022609 cu 3 saptamani in urma.

Vă rog să mi spuneți acolo unde când sunt operată de fiere și când am avut două săptămâni de operație am mâncat și pizza și câte un cartof fript mere crude tort cu frișcă o să știu dacă se întâmplă ceva sau Este grav că am mâncat așa ceva

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Recuperarea dupa o operatie la fiere poate varia in functie de fiecare individ si abilitatea corpului sau de a se recupera dupa operatie.

Faptul ca ari consumat alimente grase si cu un continut ridicat de zahar, cum ar fi pizza si tortul cu frisca, poate pune presiune pe sistemul digestiv care se recupereaza, mai ales ca vezica biliara, care ajuta la descompunerea grasimilor, a fost operata sau eliminata.

Cartofii prajiti si merele crude ar putea fi, de asemenea, greu de digerat.

Recomandat ar fi sa manancati alimente usoare pe masura ce va recuperati dupa operatie.

Simptomele neplacute pot fi balonare, dureri abdominale, greata etc. Daca aceste simptome persista, va recomandam sa va adresati medicului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-medicala-dupa-o-interventie-chirurgicala_17602
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/complicatii-si-probleme-dupa-o-interventie-chirurgicala_7288
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/regimul-alimentar-dupa-colecistectomie_5235