Un sfat va rog

Boli pancreatice si de ficat

Postata de viky_luca cu 9 ani in urma.

Sotul meu are 30 ani si in urma unor dureri ingrozitoare s-a constatat ca are ca are pietre la fiere si peretele este marit ....sa faca operatie sau sa se trateze si sa tina regim?Mi se pare destul de tragic sa se opereze de fiere de la varsta asta ...

Raspunsuri (1)

luminita270

acum 9 ani

Daca medicul chirurg constata ca aceste pietre(de fapt,sunt depuneri de colesterol,calcificate) pot afecta viata si sanatatea sotului dvs. va recomand sa-l ascultati.Fereasca D-zeu ca acele ,,pietreā€ sa blocheze canalul biliar si sa-l vedeti cu o pancreatita! Mergeti sa faca si analize de sange,daca valorile bilirubinei sunt anormale,vorbiti cu un medic sa va explice in ce consta colecistectomia,care sunt riscurile in cazul in care nu doreste operatia .Operatia,daca conduita medicala o impune,este usoara,mai ales daca medicul o executa laparoscopic(asta in cazul in care nu are si alte complicatii).Sunt multe persoane care au avut colecistectomie,traiesc cu un regim usor diferit de al persoanelor normale,dar sunt bine.